top of page

     

     Ewa Kruk               Marek Bykowski          Grzegorz Korytowski         Renata Mataczyńska      Roman Stasierowski

                                         

    1989-1997             1997-2003 i od 2015             2003-2007                       2007-2008                        2008-2015

Historia Stowarzyszenia Loża Patronów Teatru

 

Loża Patronów jest kontynuacją działalności Fundacji Teatru  Nowego. Teatr Nowy w Poznaniu był i  jest bardzo prestiżowym miejscem stolicy wielkopolski i nie bez powodu skupia wokół siebie grono wybitnych osobistości z całego serca wspierających rozwój sztuki.

 

Fundacja Teatru Nowego w Poznaniu powstała 8 lipca 1989 roku a jej fundatorami byli:Izabella Cywińska - dyrektor naczelna i artystyczna Państwowego Teatru Nowego w Poznaniu, profesor Stanisław Sołtysiński, Piotr Voelkel i Leszek Śnieciński. Fundacja założona została w celu tworzenia dodatkowych możliwości promowania Teatru Nowego, pozyskiwania dla sprawy mecenatu ludzi sukcesu w kulturze, nauce i biznesie, udzielania pomocy materialnej Teatrowi. Służyć temu miała także własna działalność gospodarcza Fundacji. Wyróżniała również najwybitniejsze osiągnięcia artystyczne.

 

Członkowie założyciele Fundacji Teatru Nowego tworzyli tzw. Lożę Patronów, która  wybrała Radę Fundacji Teatru Nowego w skladzie: Ewa Kruk (prezes), Ewa Pachura, Krzysztof Jakubowski, Andrzej Kareński-Tschurl, Romuald Szperliński i Andrzej Wituski. Pomysłodawcą i realizatorem wielu imprez był Jerzy Kur, dyrektor Fundacji.

 

Przywileje Patronów Teatru Nowego obejmowały: umieszczanie nazwisk Patronów w programach teatralnych oraz ich nazwisk i fotografii portretowych we foyer Teatru Nowego, posiadanie srebrnej odznaki Teatru Nowego, prawo decydowania o przyznawaniu Srebrnej Maski w plebiscycie na Najlepszego Aktora Sezonu, pierwszeństwo w rezerwacji i zakupie biletów do Teatru Nowego, otrzymywanie na adres domowy zaproszeń na imprezy Fundacji, w tym na płatne premiery oraz miesięcznych repertuarów i informacji o działalności Fundacji i Teatru. Członkowie Fundacji, zobowiązani byli płacić składki członkowskie.

 

Dzięki szeroko znanym opinii publicznej wybitnym członkom Loży i oryginalnym, nietypowym pomysłom dla Teatru Nowego znajdowały czas nawet najbardziej zajęte osoby w okresie tak intensywnych przemian. Premiery Grand Cru oraz inne działania parateatralne stały się okazją nie tylko do chwili refleksji wywołanej sztuką ale i bywania we własnym gronie i integrowania się; nawet jeśli trzeba było przyjść do Teatru Nowego w masce, z czerwonym nosem lub uważać na lustra umieszczone w podłodze na bankiecie w Fabryce Luster przy ulicy Warszawskiej w Poznaniu. Do historii wydarzeń kulturalno-towarzystkich Poznania przeszedł zorganizowany w 1995 roku pociąg do Teatru Polskiego we Wrocławiu.

 

Popularność imprez Loży Patronów stanowiła dodatkową zachętę, aby tak zorganizować działalność Fundacji, żeby pozyskiwane środki finansowe mogły być w całości przeznaczane na wsparcie Teatru Nowego. Z czasem dochody z tej działalności pozwoliły, jak w przypadku spektaklu Trucizna teatru Rudolfa Sirery (premiera 3 XII 1993), pokryć koszty wystawienia sztuki. Firma Prima S.A. Mariusza Słowińskiego uznała za najwłaściwsze uczczenie pięciolecia swego istnienia sfinansowaniem w dużym stopniu premiery sztuki Śmierć i dziewczyna Ariela Dorfmana w reżyserii Krzysztofa Zanussiego (premiera 12 XI 1993).

 

W dorocznym plebiscycie Srebrnej Maski od 1994 roku członkowie Loży wyróżniają najlepsze kreacje aktorskie mijającego sezonu. Teatr Nowy przyjął z wielkim zadowoleniem pomysł sprezentowania setnej premiery przez widzów (99 premier Teatr Widzom, setna premiera Widzowie Teatrowi) nazwany Premierą Obywatelską.

 

Fundacja włączyła się również bardzo aktywnie w prace społecznego Komitetu Przebudowy Teatru Nowego „Nowy na Nowo” – wystosowała odezwę do społeczeństwa, aby na 75-lecie Teatru Nowego zbudować „Nowy na Nowo” sama wreszcie przekazywała na ten cel całość zgromadzonych i wypracowanych przez siebie środków, w tym także składki członkowskie,           a przede wszystkim darowizny.

 

W grudniu 1997 roku Rada Fundacji Teatru Nowego podjęła uchwałę o zawieszeniu działalności Fundacji. Od początku 1998 roku rozpoczęte przez nią działania kontynuuje stowarzyszenie zwykłe „Loża Patronów Teatru Nowego”. Powołany zarząd z prezesem Markiem Bykowskim kontynuował tradycję Fundacji. Z wielu imprez zapamiętamy premierę Parad Jana hr. Potockiego  i czarną karetę z ówczesnym wojewodą Marianem Królem w roli „króla” , piękną wigilię teatralną z udziałem chóru Polskich Słowików czy też bal uzdrowiskowy z okazji 150 spektaklu” Lotu nad kukułczym gniazdem”.

 

W roku 1999 wobec zmiany przepisów podjęto kroki o zarejestrowanie stowarzyszenia w jego obecnej formie prawnej. Wielomiesięczne starania, szczególnie Pani Krystyny Goli, zostały uwiecznione sukcesem. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Sądzie Okregowym w Poznaniu w dniu 29 października 1999 roku. Prezesem Zarządu nowego Stowarzyszenie został Marek Bykowski, który piastował tę funkcje do roku 2003. W tych latach po raz pierwszy w Poznaniu osoby prywatne - członkowie Loży stali się producentami spektakli teatralnych. W sezonie 1999/2000 prezes Loży Patronów Marek Bykowski został producentem spektaklu "Fredro dla dorosłych" według Męża i żony (premiera 22 X 1999), a następnie przedstawienia "Samotny Zachód" Martina McDonagha (premiera 6 I 2002). W sezonie 2002/2003 prywatnym producentem przedstawienia Czego nie widać Michaela Frayna został Radosław Lewandowski (premiera 24 I 2003).

 

Loża była producentem płyty z kolędami w wykonaniu aktorów Teatru Nowego ,która cieszyła się dużym zainteresowaniem i w znaczący sposób wspomogła finanse Loży i Teatru (tu nieoceniona zasługa Grzegorza Korytowskiego).

 

Lata 2000-początek 2002 to przebudowa Teatru Nowego a efekty możemy podziwiać do dzisiaj. Otwarcie Teatru po przebudowie odbyło się także przy współudziale Loży.

 

Wiosną 2003 roku Prezesem Loży został Grzegorz Korytowski (i pełnił tą funkcję do 2007 roku). To również okres zmiany na stanowisku Dyrektora Teatru Nowego- nowym dyrektorem został Pan Janusz Wiśniewski. Loża organizowała w tym okresie tak ciekawe i skomplikowane przedsięwzięcie jak premiera w Teatrze Nowym filmu „ Mój Nikifor” Ryszarda Krauzego z Krystyną Feldman w roli głównej czy benefis Michała Grudzińskiego(wspólnie z TVP). Odbyły się też trzy bale w Teatrze.

 

Wiosną 2007 roku Prezesem Loży została wybrana Renata Mataczyńska. W styczniu 2008 roku Loża zorganizowała koncert noworoczny w wykonaniu orkiestry symfonicznej Sinfonietta Polonia pod dyrekcją Chenga Chau. Pani Renata Mataczyńska po roku złożyła rezygnację. Kolejnym prezesem Loży Patronów został Roman Stasierowski, który pracami stowarzyszenia kierował nieprzerwanie do czerwca 2015 roku.

 

Walne Zgromadzenie członków stowarzyszenia funkcję prezesa powierzyło po 12 latach przerwy Markowi Bykowskiemu.

 

Członkowie Loży spotykają się w Teatrze Nowym przy różnych okazjach- przede wszystkim na premierach (w sezonie 2008/2009 premier było aż sześć),zapraszając również swoje rodziny i przyjaciół. Poszerza się w ten sposób grono miłośników teatru, wspieramy też organizacyjnie Teatr Nowy a także duchowo. Spotykamy się z zespołem artystycznym i pracownikami Teatru na tradycyjnym opłatku. Loża towarzyszy Teatrowi we wszystkich rocznicach i świętach, nagradza kwiatami i upominkami aktorów obchodzących jubileusze pracy na scenie.

Duże znaczenie dla teatru ma  wsparcie finansowe, poprzez przekazywanie corocznie dotacji z funduszy Stowarzyszenia.

 

 

bottom of page